Komórki macierzyste MIC-1 - wprowadzenie
Poroże jest jednym z najszybciej rosnÄcych organów u ssaków, którego przyrost w najintensywniejszym okresie wzrostu wynosi dwa centymetry na dobÄ.
Zarówno coroczna jego regeneracja, jak i szybki jej przebieg w Åwiecie biologii sÄ fenomenem, a komórki uczestniczÄce w tych procesach posiadajÄ niepowtarzalny, ogromny, unikalny wprost potencjaÅ regeneracyjny. Fakt ten zainspirowaÅ nas do przeprowadzenia badaÅ umożliwiajÄcych wykorzystanie tego fenomenu zarówno w szeroko pojÄtej medycynie regeneracyjnej ludzi i zwierzÄt, jak i dermatologii i kosmetologii. Nieograniczony niczym dostÄp do wÅasnej bazy komórek macierzystych i nowoczesna przemysÅowa skala hodowli stwarzajÄ duże możliwoÅci ich zastosowania, które mogÄ przynieÅÄ korzyÅci zarówno przyszÅym pacjentom, jak i inwestorom.
Fot. 1, 2. Hodowla komórek MIC-1 w mikroskopie kontrastowo-fazowym
UnikalnoÅÄ dziaÅania tych komórek jest miÄdzy innymi zwiÄzana z naturalnÄ produkcjÄ kilkunastu biaÅkowych czynników wzrostu, które stymulujÄ procesy regeneracyjne. PobudzajÄ one inne komórki do podziaÅu albo różnicowania, dziaÅajÄc przez okreÅlony mechanizm receptorowy. Naturalna kompozycja czynników wzrostu stanowi niepowtarzalnÄ bazÄ dla regeneracji skóry, tkanek miÄkkich, zrostu koÅci, gojenia ran przez stymulacjÄ fibroblastów do produkcji kolagenu i innych biaÅek macierzy. Czynniki wzrostu zwiÄkszajÄ aktywnoÅÄ komórek progenitorowych (komórki progenitorowe zajmujÄ miejsce poÅrednie miÄdzy komórkami macierzystymi mogÄcymi siÄ różnicowaÄ w różne tkanki a komórkami już zróżnicowanymi, budujÄcymi dany rodzaj tkanki). Fakt ten wykorzystaliÅmy w badaniach nad stymulacjÄ wzrostu wÅosów i leczeniu uszkodzeÅ rogówki u zwierzÄt. UmiejÄtna aplikacja oraz usprawnienie mechanizmów przeksztaÅcania siÄ komórek macierzystych w komórki progenitorowe mieszków wÅosowych może rozwiÄzaÄ problem spadku ich aktywnoÅci a tym samym powstrzymaÄ procesy Åysienia.
Czynniki wzrostu produkowane przez komórki MIC-1
• Insulinopodobny czynnik wzrostu I (IGF-1), II (IGF-2)
• TransformujÄcy czynnik wzrostu (TGFα, TGFβ)
• Czynnik wzrostu nerwów (NGF)
• Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF – 3 typy)
• Czynnik wzrostu kolonii granulocytów (G-CSF)
• Czynnik wzrostu kolonii granulocytów i makrofagów (GM-CSF)
• Czynnik wzrostu hepatocytów (HGF)
• Naskórkowy czynnik wzrostu (EGF)
Fot. 3. Ultrastruktura komórek syntetyzujÄcych duże iloÅci czynników wzrostu
Fot. 4. Ekspresja biaÅka FGF2 w cytoplazmie komórek MIC-1
Klasyczna terapia komórkowa polega na stosowaniu żywych komórek macierzystych. W trakcie prowadzenia badaÅ naukowych, udowodniliÅmy i potwierdziliÅmy duże możliwoÅci zastosowania ich homogenatu. Homogenat jest zawiesinÄ naturalnie skomponowanych w peÅni aktywnych biaÅek i peptydów otrzymywanych po rozbiciu ultradźwiÄkami hodowanych komórek. Stosowanie homogenatu komórek macierzystych jest bezpiecznÄ metodÄ a ze wzglÄdów technicznych, logistycznych i ekonomicznych jest skuteczniejsze i dużo bardziej opÅacalne.
Możliwe jest również wykorzystanie liofilizatu i supernatantu (pÅynu pohodowlanego otrzymywanego po cyklu wzrostu komórek porożogennych, zawiera on trzykrotnie wiÄcej biaÅek w tym i czynników wzrostu).